Grønland har længe været genstand for videnskabelig interesse, og dette foredrag tager dig med på en rejse gennem tiden. Fra de tidlige ekspeditioner i 1700-tallet, der har bidraget til vores forståelse af Grønlands natur og kultur, til de udfordringer og opdagelser, der har præget Grønlands samfund og dets rolle i Rigsfællesskabet.
Efter en pause vil foredraget fokusere på aktuel forskning i Grønland, især Indlandsisens afsmeltning. Få indsigt i de mekanismer, der påvirker og påvirkes af Indlandsisen, og forstå, hvordan dette påvirker det globale havniveau.
Foredraget streames live fra Aarhus Universitet som en del af serien Offentlige foredrag i Naturvidenskab. Arrangementet er i samarbejde med værter i flere byer og støttes af Carlsbergfondet. For mere information om foredraget og pladsreservation, besøg her. Ønsker du at modtage bonusmateriale og nyheder om kommende foredrag, kan du følge foredragenes nyhedsbrev eller sociale medier.
Praktisk Information
Dato: Tirsdag den 11. marts 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Ramsing Forsamlingshus, Møllegade 5, 7860 Spøttrup
Entré: Fri entré
Arrangør: Landsbyklyngen Sydvest Salling
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her