En tidligere beslutning om at flytte valgdistriktet Aakjær fra Aakjærhallen til KulturCenter Skive bliver ikke gennemført. Valgbestyrelsen havde oprindeligt besluttet at flytte valghandlingen til KulturCenter Skive på grund af utilstrækkelig tilgængelighed i Aakjærhallen.
Efter en nærmere afklaring med Indenrigsministeriet viste det sig kort før Økonomiudvalgsmødet, at valgstedet ikke kan flyttes til en ny placering uden samtidig at ændre eller sammenlægge valgdistrikter. Dette betyder, at valgstedet i Aakjær vil være placeret i Aakjærhallen ved Folketingsvalget 2026. Skive Kommune beklager den forvirring, som den tidligere udmelding kan have forårsaget.
Beslutningen om at flytte valgstederne på Fur og i Glyngøre fastholdes. Økonomiudvalget har godkendt ændringerne, da flytningerne sker inden for de eksisterende valgdistrikters geografiske områder.
De opdaterede valgsteder vil fremgå af valgkortet, som alle stemmeberettigede borgere modtager inden valget.
https://skive.dk/news/stabe-hr-og-kommunikation/valgstedet-i-aakjaer-forbliver-uaendret/