Er du i Spøttrup og leder efter sociale aktiviteter, er der gode muligheder i den kommende uge. Fra kreative strikkestunder til hyggelige fællesmåltider byder ugen på hyggeligt samvær.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Spøttrup.
Kølig start, mild eftermiddag. Dagen lægger ud med frisk luft og ender med et klart lunere præg, og det meste bliver tørt.
Det er stadig muligt at indstille kandidater til Handicapprisen 2026 i Skive Kommune, der hædrer dem, som gør en forskel for handicappede borgere.
Spøttrup byder på spændende udendørsoplevelser denne weekend. Fra svampejagt med en ekspert til inspirerende havevandring ved Spøttrup Borg, så der er masser at se frem til.
Trænger du til selskab ved frokostbordet? Torsdag den 1. oktober 2026 kl. 12:00 inviterer Rødding præstegård til en hyggelig dag med fællesskab, samtaler og varm mad. Arrangementet finder sted i Sognehusets langbord, hvor alle er velkomne til at deltage.
Nu kan du indstille din lokale ildsjæl til Folkeoplysningsprisen 2026 i Skive Kommune – prisen går til dem, der gør en særlig indsats for folkeoplysningen og foreningslivet.
Onsdag den 30. september 2026 kl. 14:00 inviteres alle til en hyggelig eftermiddag i Balling Sognehus, hvor der vil blive strikket og hæklet til både kirkens dåbsklude og Kirkens Korshær. Medbring strikkepinde eller hæklenål og lidt brød til kaffen, og vær med til at skabe noget godt sammen.
Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Spøttrup og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Min Købmand og Netto.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Spøttrup. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Landdistriktsudvalget drøftede grøn udvikling, turisme og lokalt engagement på møde i Lem Samlingshus – over 900.000 kr. anbefalet til lokale projekter.
Landevejen 6 er netop kommet til salg til hele 4.600.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Spøttrup.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Spøttrup.
Fredag den 25. september 2026 inviterer Spøttrup Turistforening alle naturinteresserede til en spændende svampetur i Rønbjerg Plantage. Under biolog Jann Ribergaards kyndige vejledning vil deltagerne udforske skovbunden og lære om de forskellige svampearter, der gemmer sig her.
Surdejsbagning samler frivillige til nyt udviklingsforløb i Skive Kommunes landdistrikter