Strikke- og hæklehygge i Balling Sognehus

dato

Onsdag den 30. september 2026 kl. 14:00 inviteres alle til en hyggelig eftermiddag i Balling Sognehus, hvor der vil blive strikket og hæklet til både kirkens dåbsklude og Kirkens Korshær. Medbring strikkepinde eller hæklenål og lidt brød til kaffen, og vær med til at skabe noget godt sammen.

I Balling Sognehus er der lagt op til en hyggelig eftermiddag, hvor strikke- og hækleentusiaster kan mødes for at skabe smukke håndarbejder. Arrangementet byder på en afslappet atmosfære, hvor deltagerne kan nyde at arbejde med garn og samtidig få en god snak.

Skab noget godt til kirken og Kirkens Korshær

Formålet med dagen er at strikke dåbsklude til de lokale kirker samt sokker, trøjer, tørklæder og karklude til Kirkens Korshær. Det er en fantastisk mulighed for at bruge sine kreative evner til at gøre en forskel for andre.

Kaffe, garn og godt selskab

Der vil være kaffe på kanden, og garnet er klar til brug. Deltagerne skal blot medbringe egne strikkepinde eller hæklenål samt eventuelt lidt brød til kaffen. Alle er velkomne til at deltage, uanset erfaring med strikning eller hækling.

Praktiske informationer
Dato: Onsdag den 30. september 2026
Tid: Kl. 14:00
Sted: Balling Sognehus, Nørregade 30, 7860 Spøttrup
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler